Jdi na obsah Jdi na menu
 


O potkanech

 

 KDO JSOU TO DWARF POTKANI

„Dwarf“ znamená v překladu „trpaslík“. Jedná se o další z potkaních variet někdy nazývanou taktéž „minipotkan“. V ČR je poměrně velikou novinkou, první dwarf byli dovezeni v červenci 2009 z USA chovatelskou stanici TazManie. Potkani variety DWARF se vyznačují menší velikostí ( v dospělosti dosahují cca 1/3 velikosti „normálních“ potkanů, tj. asi 120 – 200 g), mají typický dwarf vzhled ( výraznější oči a uši, drobné packy a ocásek). Jejich původ sahá do laboratoří v USA, do roku 1977. Díky několika nadšeným chovatelům se dostali do hobby chovů v chovatelských stanicích (r. 2002). Z původních albínů můžeme dnes vidět mini potkánky všech barev a typů srsti a to zejména v USA, kde jejich obliba stále stoupá.

Od potkanů standardní velikosti se odlišují  nejen vzhledem, ale i povahou. Jsou aktivnější a rychlejší. K lidem jsou velmi přátelští, kontaktní.  Nelze je  chovat jako  jediné potkany v kleci ( ani samečky). Lze je chovat společně s jinými potkany stejného pohlaví a to buď s dalšími dwarf nebo s potkany standardní velikosti ( v tom případě je vhodné je na společné soužití navykat již od mládí). Co se ubytování týče i u dwarf potkanů platí čím větší klec tím lépe, ale je nutné dávat větší pozor na rozteč mříží.

Velkou předností dwarf potkanů je jejich odolnost vůči rakovině ( některé zdroje uvádí rezistenci k nádorům mléčné žlázy, jiné ke všem typům nádorů). Dwarf potkani se dožívají stejného věku jako potkani standardní velikosti.

Je velmi důležité nezaměňovat dwarf potkany se standardními potkany, kteří dorostou menší velikosti ( většinou se jedná o předčasně odstavené nebo nemocné jedince). Potkani ve zverimexech označovaní jako „potkan malý“ nejsou dwarf, ale jedná se o mláďata standardních potkanů a toto označení je pro potřeby teraristů.

Dwarf je recesivní mutací, aby se narodil dwarf potkan, je potřeba stejného genu od obou rodičů. Křížením standard x dwarf se narodí standardi, tzn. běžně velcí potkani s dwarf genenem, který nijak neovlivní jejich velikost.

 

Dwarf si Vás velmi rychle získají svým netradičním vzhledem, svou „skladností“  a zejména svou jedinečnou povahou. Jejich největší předností však je jejich odolnost vůči rakovině.

 

 

Hana Keltnerová + Blanka Judasová, 24.1.2010


 

 

POTKAN

Rattus norvegicus

 

Dějiny:

 

 

Předkové našich potkanů byli hnědí potkani (Rattus norvegicus).Potkani původně pocházejí z Asie. Do Evropy se dostali v době rozkvětu mořeplavectví jako nežádoucí černí pasažéři na lodích. První potkan na evropské pevnině byl rozpoznán a popsán  v roce 1728, předtím se v Evropě nevyskytovali. Později se tato zvířata dostala i do Anglie a Spojených států. Potkan vždycky měl a stále má rád vodu a libuje si ve vlhkém prostředí. Protože potkani měli lepší schopnosti se přizpůsobit než v Evropě zdomácnělá krysa obecná (černá) (Rattus rattus), během relativně krátké doby ji vytlačili.

Chování: 

Potkani  jsou nesmírně inteligentní zvířata, která si se svým pečovatelem utvoří silné pouto.

Jsou to skvělí kamarádi nejen pro děti-lze s nimi snadno cestovat (ochočený jedinec dokáže cestu vlakem prospat na klíně „svého“ člověka), můžete je pouštět volně po bytě (raději však pod dohledem), můžete je mít na klíně, když se učíte, či pracujete na počítači. Jsou to nesmírně sociální zvířata - proto: nejste-li si naprosto jisti, zda se svému potkanovi budete moci každý den alespoň 2 - 3 hodiny plně věnovat, pořiďte si raději potkany rovnou dva (či více). Doporučuji pořídit sourozence (nebo stejně stará mláďata od jednoho chovatele která jsou na sebe již zvyklá), nebo naopak pořídit mláďata s odstupem cca 1-2 měs - předejde se tak větším dohadům o vedoucí místo ve skupině.

Nedoporučuji pořizovat mládě k dospělému "jedináčkovi". Potkan držený v izolaci od ostatních potkanů neví jak se má k mláděti chovat a mohl by mu ublížit. Pokud máte skupinu složenou z více potkanů a přidáte k nim mládě bývá to většinou bez problémů.

Dobře socializovaní a láskyplně opečovávaní potkani koušou jen velmi zřídka,ale potřebují hodně pozornosti, aby se předešlo vyvinutí poruch chování (proto 2 a více).

V jedné kleci  nelze chovat samce i samičky! Potkany rozdílného pohlaví nemůžete samozřejmě ani společně pouštět ven z klecí ani je nosit v jedné přepravce apod.

 

Pokud jim věnujete dostatek času, mohou se potkani díky své inteligenci mnoho naučit - platí zde přímá úměra…čím víc času, tím víc dovedností. Přiběhnou na zavolání (zpočátku hlavně za malou odměnu pamlskem), vylezou po noze až na rameno, hrají s vámi „na honěnou“ nebo „schovávanou“..tu hrají obzvláště rádi - hlavně, když se jim ještě nechce do klece ….apod. 

Potkani mají také zvláštní zálibu v „kradení“.Prostě si přivlastní vše, co si jim zalíbí-papírové kapesníčky (ty doslova milují), noviny, papírové bankovky, obaly od čokolády (voní), víčka od PET lahví a spoustu dalších „zajímavých“věcí. Jejich oblíbeným místem se dozajista stane koš na papír (nejlepší je, když do něj spadnou).

 Prostě dovedou člověka bavit hodiny svými kousky. Pokoj se pro ně stane manéží a ani jsou po celý svůj život neodolatelnými „šašky“, které si snad každý zamiluje. Jsou osobití a někdy až tvrdohlaví (do toho koše prostě  polezou, i když vy je z něho budete každých pět minut “vyhazovat“.)

  Chovné zařízení: 

Dno klece by mělo mít minimálně rozměry 40x60 cm, ale čím více prostoru tím lépe. Můžete použít drátěné klece (i pro ptáky) - pozor na vzdálenost drátů - pro mláďata je bezpečná vzdálenost mezi mřížemi 1,5 cm, dospělá samička se dokáže protáhnout mezerou 2,5 cm ( dospělý samec už ne).

Potkani se díky své inteligenci dovedou brzy naučit otevírat dvířka - proto jeden zámek navíc není často zbytečným přepychem!!! 

Na dno klece můžete použít hobliny (NE PILINY-ty jsou příliš jemné a dostávaly by se potkanům do očí) - pozor na  hobliny z jedlového dřeva - ty mohou vyvolávat zdravotní problémy….alergie, vyrážky apod. Případně jinou vhodnou podestýlku.

Potkani rádi a dobře šplhají.To jim můžete v kleci umožnit tím, že do ní vložíte vhodný kus dřeva, či přiměřeně silnou větev (ovocné stromy,borovice,vrba…).

Potkani se velmi brzy začnou (při nedostatku nových předmětů vhodných k prozkoumávání) nudit.Tomu je třeba předejít - dávejte svému potkanovi do jeho klece stále nové věci - nové větve na šplhání, různé trubky vhodného průměru, kartonové krabice (nepotištěné), apod.

Pouštějte svého potkana často ven!!! To je pro něj tou největší zábavou - v kleci stráví pak většinu dne péčí o srst, jídlem a odpočinkem. 

 

 

Místo na spaní si potkan obvykle vybere sám.Většina našich potkanů spí na hromadě v hamaku ( já používám podkladový koberec zavěšený u stropu pomocí zavíracích špendlíků). Zde si neodpustím kontrolní otázku pro nové majitele: Kolik dospělých samic se vejde do hamaku o rozměrech 30x30 cm? správnou odpověď najdete na konci článku :)

Potkani jsou všežravci, kteří nechají netknuto jen málo z toho, co jim předložíte ( většinou nechají ty zdravé věci :) )

Dávejte jim však pouze potravu, která je pro ně vhodná.Tj. nic slaného, nic moc sladkého, nic kořeněného a nic mastného.

Můžete krmit směsí pro hlodavce, ale vedle toho musíte občas podávat i malé množství živočišných bílkovin - granule pro psy a kočky, masové konzervy pro kočky, kousky vařeného masa, natvrdo uvařené vajíčko apod.

Potkani milují jogurty, termixy, apod.

Občas můžete dát svému potkanovi kousek tvrdého (usušeného) chleba nebo rohlíku.

Další vhodná potrava:kousek jablka či jiného ovoce, zelenina (mrkev,kousek zelí, brambora-vařená i syrová,kedluben,..), vařená rýže, sušené ovoce (hlavně banány, kokos)…

Já krmím suchou směsí, její složení se dost často mění, ale základ povětšinou zůstává: ovesné (či jiné) vločky, pšenice, ječmen, oves, kukuřice, slunečnice, corn flakes,kočičí granule, psí granule, granule pro potkany, sušený kokos, nevařené těstoviny, trope( příloha pro psy),sušené banány, směs zrnin (hrách, konopí, peluška,..), nevařená rýže..

  Péče: 

   Potkani jsou čistotná zvířata, která si za normálních okolností čistí svou srst sama. (Starým jedincům, kteří již na to nestačí, pomáhají čistit srst ostatní ve skupině - i proto je vhodné mít potkany alespoň dva).

Koupat potkany není třeba. Stejně tak se potkani neočkují.

Přerůstající drápky můžete opatrně zastřihnout sami, nebo o to požádat veterináře - pokud však potkana pouštíte většinou si drápky obrušuje dostatečně sám. 

Chovné zařízení potkanů se musí čistit přibližně jednou týdně - podle počtu v něm chovaných zvířat. Doporučuje se asi jednou měsíčně klec vydesinfikovat (savo,..).

Rozdíl v pohlaví: 

  Někdo dává přednost samičkám a někdo naopak samečkům. Samičky jsou  živější, neustále v pohybu, všude vlezou, všechno musí prozkoumat. Samečci jsou klidnější, mají rádi pohodlí, více se mazlí a jsou celkově línější. Samičky jsou až do vysokého věku (což je u potkanů bohužel už kolem  dvou let) nesmírně pohyblivé, běhají po pokoji jako střeštěné, vyskočí na postel, vylezou na knihovnu. Samečci se po pokoji projdou, pak se nechají vysadit na postel a tam spokojeně usnou :)

Výběr pohlaví vašich potkanů je čistě na vašem vkusu. Lze chovat jen samičky nebo jen samečky, ale nedoporučuji chovat trvale pohromadě samičku a samečka - samička by byla neustále březí (ihned po porodu opět zabřezne) a to by ji velmi vyčerpalo - nehledě na to, že sehnat potkánkům nový domov může být někdy velmi těžké (nechcete-li aby skončili u hada).

Proto se rozhodněte jakému pohlaví dáte přednost, nebo si pořiďte dvě klece (musíte potkany samozřejmě pouštět i zvlášť na výlety po pokoji!!!!!) a potkany chovejte ve skupinách podle pohlaví.

  Rozmnožování: 

   Potkani jsou pohlavně zralí ve věku zhruba 6 až 7 týdnů, ale v tomto věku ještě zdaleka nejsou dostatečně vyspělí, aby mohli mít s úspěchem mláďata.

Za normálních okolností může mít samička mláďata ve věku asi 4 měsíců. Jako hranice pro první vrh se považuje věk 7 měsíců (pak už je pro samičku první porod nebezpečný). Mláďata se odstavují ve věku asi 4 týdnů, kdy už se o sebe dokáží postarat. 

Potkany rozmnožujte pouze máte-li  pro ně zajištěn nový domov, jinak si přiděláte mnoho zbytečných starostí. Samozřejmě se může stát, že si z obchodu přinesete již březí samičku (aniž o tom víte) - tomu lze předejít koupí mláďat od chovatele (který většinou ví, kdy mláďata oddělit, aby tomu předešel) nebo si vybrat obchod, kde mají potkany odděleně - takový obchod se však hledá poměrně těžce.

 

Přeji mnoho veselých chvil s vaším (s vašimi) potkánkem (potkánky).

Potkaní věk v přepočtu na lidský

Potkaní věk v měsících Potkaní věk v letech Tomu odpovídá lidský věk
1.5 měsíce (puberta) 0.125 roku 12.5 let (puberta)
6 měsíců (sociální zralost) 0.5 roku 18 let (sociální zralost)
12 měsíců 1 rok 30 let
18 měsíců 1.5 roku 45 let
24 měsíců 2 roky 60 let
30 měsíců 2.5 roku 75 let
36 měsíců 3 roky 90 let
42 měsíců 3.5 roku 105 let
45 měsíců 3.75 roku 113 let
48 měsíců 4 roky 120 let

 


Odpověď na kontrolní otázku zní: "všichni " :))

                                                                                  http://navel-rat.eu/potkan.htm